Page loading... Please wait.

Attractions of Karkonosze

Wycieczka na Śnieżkę

Kocioł Samotni - zdjęcie z góry Pec pod Sniezkou - Czeskie Karkonosze Śnieżka

Droga na Śnieżkę Śnieżka zimą Śnieżka zimą

Śnieżka Śnieżka Samotnia zimą

Do wyboru mają Państwo wiele alternatywnych tras, w tym np. trasę z Kowar na Przełęcz Okraj, a stamtąd górami na Śnieżkę. Jeśli wolą Państwo krótsze trasy, mogą Państwo rozpocząć wycieczkę spod pięknego i zabytkowego kościółka Wang w Karpaczu Górnym, skąd droga sama prowadzi przed siebie. Mijając pięknie usytuowane w kotle górskim schronisko Samotnia a kilkaset metrów dalej Strzechę Akademicką dojdą Pańatwo do Równi Pod Śnieżką, gdzie znajduje się jeszcze jedno schronisko - Dom Śląski. Stąd już tylko rzut beretem na najwyższy szczyt Karkonoszy. 

Z Równi Pod Śnieżką rozchodzą się szlaki na całe Karkonosze, w tym w kierunku słynnych Śnieżnych Kotłów, Szrenicy i Hali Szernickiej w okolicach Szklarskiej Poręby. Idąc tą trasą mijamy Kocioł Małego Stawu, który możemy podziwiać z góry, niemalże z perspektywy lotu ptaka. Idąc dalej mijamy Słonecznik i Pielgrzymy, skąd możemy pójść w dół do Karpacza lub iść dalej przez Przełęcz Karkonoską ze schroniskiem Odrodzenie aż do Szklarskiej Poręby.

Stamtąd można wędrować nawet dalej, odkrywając bezkres Gór Izerskich, gdzie znajduje się słynąca z naleśników z jagodami i braku elektryczności Chatka Górzystów. 

Spod Śnieżki można też wypuścić się w Czeskie Karkonosze, np. do Pecu czy Spindlerovego Młyna i z powrotem przejść na polską stroną przez źródła Łaby, nocując w schronisku Vosecka Bouda i kończąc w Jakuszycach, słynących z organizowanego co roku Biegu Piastów. 

Więcej informacji nt. dostępnych tras znajdą Państwo na stronie www.karkonosze.pl.

Na życzenie dysponujemy pilotem wycieczek, przewodnikiem górskim, samochodem z kierowcą i jesteśmy w stanie skomponować dla Państwa optymalną trasę z uwzględnienem wszystkich Państwa potrzeb.

Sztolnie w Kowarach

Kowarskie sztolnie Kowarskie sztolnie Kowarskie sztolnie

Pod tą nazwą kryje się atrakcyjna podziemna trasa turystyczna, licząca około 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica wznoszącej się nad najwyżej położonym kowarskim osiedlem – Podgórzem. Zgromadzono w niej eksponaty z podziemnego świata legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranowych rud.

W sztolniach przyjrzeć się można ciężkiej doli górników, prześledzić rytm pozyskiwania i transportu urobku, a także doświadczyć emocji, które nieodłącznie towarzyszą pracy w kopalni.  

W “Skarbcu Walonów” na własne oczy zobaczymy skarby, które kryje ziemia, w “Kapliczce św. Barbary” oddamy się rozmyślaniom nad niesamowitością podziemnego świata, a przy odrobinie szczęścia w “Komorze Laborantów” spotkamy zielarzy przygotowujących uzdrawiające mikstury z karkonoskich ziół. W “Przedsionku Tartaru”, znajdziemy drzwi, których – jak głosi legenda – lepiej nie otwierać. Panowie i Panie mogą spróbować "Potencjałki" – wody, którą jako dar natury dla kowarskich gwarków pozostawił w sztolniach sam mityczny Priam.

Więcej informacji pod adresem www.sztolniekowary.com

Zamek Książ

Zamek Książ Stary Zamek Książ Zamek Książ

Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ

Został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego prawdopodobnie na miejscu dawnego grodu drewnianego. 

W 1392 roku wraz z resztą księstwa przeszedł pod berło monarchów czeskich i stał się siedzibą kolejnych starostów. W latach 1491–1497 stanowił własność króla czeskiego i węgierskiego Władysława Jagiellończyka, po czym w 1509 roku został oddany pod zastaw rodzinie Hobergów (ktora potem zmieniła nazwisko na Hochberg).
W 1605 roku Hochbergowie, przyszli właściciele Wałbrzycha, wykupili swoje dobra lenne, a zamek stał się wolną własnością dziedziczną rodu. W czasie wojny trzydziestoletniej Książ kilkakrotnie ulegał częściowemu zniszczeniu. Barokowej przebudowy dokonał w latach 1705–1732 Konrad Ernst Maksymilian von Hochberg.
W latach 1908–1923 książę Jan Henryk XV Hochberg książę von Pless dokonał kolejnej przebudowy, m.in. tarasów. Między 1907 a 1943 rokiem Książ był siedzibą księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless. Zapaść finansowa i problemy rodzinne Hochbergów, które miały miejsce w latach 20. XX wieku, stały się przyczyną powolnego upadku Książa.

W 1941 roku władze III Rzeszy przejęły zamek, a Organizacja Todt przystąpiła do przekształcania zamku w siedzibę stanu. Najciekawszy okres zaczął się w roku 1943 - dotychczasowych mieszkańców wysiedlono, a Organizacja Todt razem z Głównym Urzędem Administracyjno-Gospodarczym SS przystąpiła do prac budowlanych. Obejmowały one przystosowanie sal zamkowych do potrzeb wojska, a na podzamczu, na głębokości około 50 metrów poniżej głównego dziedzińca, rozpoczęto prace górnicze. Zmiany wystroju wewnętrznego wiązały się ze sporymi zniszczeniami, wywożono rzeźby, obrazy, przemalowywano ściany, skuwano freski.Natomiast w międzyczasie podziemne tunele drążyli więźniowie obozu koncentracyjnego Gross - Rosen, którego filię założono na terenie pałacu. W kwietniu 1943 r. prace te powiązano organizacyjnie z budowanym kompleksem "Riese". Coraz częściej też wspominano o innym przeznaczeniu Zamku. Albert Speer i Nicholaus von Below wspominali, że Książ stanie się jedną z kwater Adolfa Hitlera. Pod koniec wojny wszelkie prace przerwano.

Po drugiej wojnie światowej Książ znalazł się w granicach Polski. Został zdewastowany przez stacjonujące w nim wojska radzieckie. W 1956 roku rozpoczęto prace renowacyjne.

Jest oczywiście wiele legend związanych z przeznaczeniem zamku, niektórzy wspominają o planowanym (lub wręcz wykończonym) połączeniu z pozostałymi obiektami kompleksu "Olbrzym". Faktem jest, że kierunek znanych nam podziemi może wskazywać na chęć wykonania takiego połączenia, ale jest to niczym nie poparte domniemanie. Wiadomo jednak, że pod zamkiem ciągną się nieodkryte dotąd w pełni podzienia o nieznanym bliżej przeznaczeniu. Z kolei inne pogłoski mówią o istnieniu w podziemiach tajnych laboratorów, być może do badań nad kolejną cudowną bronią. 

Szczegółowe informacje nt. historii zamku, lokalizacji i programów zwiedzania znajdą Państwo pod adresem http://www.ksiaz.walbrzych.pl

Jednodniowa wycieczka autokarem do Pragi

Praga Praga Praga

Praga Praga Praga

Praga - stolica Republiki Czeskiej – to miasto położone tak blisko, a jednak różniące się od tego co znamy z własnego podwórka - jego magia, wyczuwalna na każdym kroku, przekonuje nas o wyjątkowości głównego miasta naszych południowych sąsiadów, która powodowana jest długoletnią historią oraz bogatą kulturą i tradycją środkowoeuropejską. Do miasta prowadzą liczne drogi – bez problemu dostaniemy się tu samolotem, pociągiem czy samochodem.

Praga to jedyne miasto w Czechach, które całkowicie zostało wpisane na listę zabytków dziedzictwa kulturalnego w 1992 roku. Miasto w którym każdy się zakocha. Wizytówką tego ponad milionowego miasta jest Stare Miasto i Hradczany, górujące nad płynącą tędy Wełtawą. 

Więcej informacji nt. Pragi znajdą Państwo pod adresem http://www.czechy.pl/praga.xml oraz http://www.przewodnikpopradze.pl

Pośredniczymy w zakupie biletów na wycieczki autokarowe do Pragi oraz dysponujemy przewodnikiem praskim jeśli chcieliby Państwo wybrać się indywidualnie. Szczególnie polecamy wycieczkę "Praga Nocą", w której programie jest spektakl muzyczny na Grających Fontannach, połączony z projekcją obrazów na wodzie i częstymi pokazami ogni i tańca.

Magia kolorowych jeziorek

Kolorowe jeziorka Kolorowe jeziorka Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka Kolorowe jeziorka Kolorowe jeziorka

Jest to jedno z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego, położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości Wieściszowice. Na tym terenie rozmieszczone są trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone.

Niesamowite zabarwienie wody jeziorek stwarza wręcz bajkowy nastrój. Kolor wód jest związany z występowaniem różnych związków chemicznych. Wszystko to dzięki górnictwu, a ściślej - łupkom pirytonośnym, które były przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX wieku. Dlatego możemy podziwiać dziś ten piękny zakątek, który po zaprzestaniu prac wydobywczych "przejęła" z powrotem przyroda.

Na terenie Kolorowych Jeziorek powstała ścieżka dydaktyczna "Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka", stworzona przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum Publicznego w Marciszowie oraz Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Marciszów. Z pewnością dostarczy ona odwiedzającym to miejsce turystom cennych informacji dotyczących jeziorek, sztolni oraz przyrody wokół nich.

Purpurowe Jeziorko

Jest to zalane wyrobisko po kopalni, która została uruchomiona w 1785 roku i nosiła nazwę "Nadzieja". Eksploatowano tutaj z łupków łyszczykowych (o zawartości do 20 % siarki) piryt. Długość wyrobiska ma ok. 430 m, szerokość ok. 110 m i wypełniona jest niesamowitego koloru ciemnoczerwoną wodą. Kolor wody zapoczątkował nazwę tego zbiornika. Zabarwienie wody spowodowane jest dużym nasyceniem związków żelaza, ma ona kwaśny odczyn pH = 3.

Błękitne Jeziorko

Zalega w niewielkim wyrobisku powyżej Purpurowego Jeziorka na wysokości ok. 635 m n.p.m. W 1793 roku została w tym miejscu otwarta kopalnia "Nowe Szczęście". Po opuszczeniu wyrobiska woda zalała je, tworząc Błękitne Jeziorko. Stawek jest niewielki: jego średnica wynosi 30-50 m, a długość ok. 150 m. Zabarwienie wody powodują związki miedzi. W zależności od warunków przybiera ono kolor szmaragdowy. Zdarza się jednak, że jest bezbarwna.

Zielone Jeziorko

Jest ono najwyżej położnym jeziorkiem, na wysokości około 730 m n.p.m.. Powstało w wyrobisku po kopalni o nazwie "Gustav Grube". Wydobywano z niej łupki pirytonośne od 1790 roku, następnie przerabiano je na siarczan miedzi i żelaza, a potem na witriol. Prace w kopalni trwały do roku 1902. Po opuszczeniu kopalni woda zalała wyrobisko, tworząc Zielony Stawek. W okresach suszy zanika.

Niegdyś na tym terenie było również Żółte Jeziorko. Znajdowało się ono poniżej Purpurowego Jeziorka. Dziś już nie istnieje. Widoczne jest tylko miejsce, w którym powstało.

Góry Izerskie

Góry Izerskie Góry Izerskie Góry Izerskie

Góry Izerskie Góry Izerskie Góry Izerskie

Pod względem urozmaicenia krajobrazu Góry Izerskie nie mogą równać się z Tatrami, czy też z pobliskimi Karkonoszami. Korzystne położenie ponad otaczającymi kotlinami i pogórzami powoduje jednak, że z izerskich grzbietów i wzniesień rozciagąją się rozległe i bogate panoramy. Głównymi ośrodkami turystycznymi leżącymi u podnóża Gór Izerskich są Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój. Istniejąca sieć szlaków i leśnych dróg pozwala na dosyć dokładne zwiedzenie tego interesującego pasma górskiego. Górskie wędrówki ułatwiają schroniska turystyczne: Chatka Górzystów położona na Hali Izerskiej, schronisko Orle oraz schronisko na Stogu Izerskim. Ostatnimi laty rejon Gór Izerskich jest coraz intensywniej wykorzystywany przez rowerzystów górskich. U stóp Gór Izerskich znajduje się również Polana Jakuszycka znana z corocznie organizowanego Biegu Piastów. Od 2008 roku funkcjonuje kolej gondolowa ze Świeradowa Zdroju na Stóg Izerski.

Góry Izerskie leżą w obrębie łańcucha Sudetów i stanowią ich najdalej na zachód wysuniętą część. Od wschodu sąsiadują z rozległą Kotliną Jeleniogórską oraz z Karkonoszami, będącymi najwyższym pasmem Sudetów. Granicę pomiędzy Górami Izerskimi, a Karkonoszami stanowi obniżenie Przełęczy Szklarskiej (886m), przez którą przebiega trasa samochodowa oraz linia kolejowa ze Szklarskiej Poręby do Harrachova. Od południa i południowego - zachodu Góry Izerskie ograniczone są Doliną Nysy Łużyckiej, za którą rozciągają się Góry Łużyckie. Na północy Góry Izerskie przechodzą w Pogórze Izerskie. Pasmo Gór Izerskich położone jest na granicy Polski i Czech. Polska część obejmuje dwa równoległe do siebie grzbiety: Grzbiet Wysoki z Wysoką Kopą (1126m) oraz Grzbiet Kamienicki, którego najwyższym wzniesieniem jest Kamienica (973m). Oba grzbiety rozdzielone są dolinami Kwisy i Małej Kamiennej, zaś łączą się ze sobą w siodle Rozdroża Izerskiego (767m). Po stronie czeskiej wyróżnia się masyw Izery (1121m), Grzbiet Waloński oraz Grzbiet Średni.

Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest położona w całości w Polsce Wysoka Kopa (1126m). Najwyższym czeskim wzniesieniem jest natomiast graniczny Smrek (1124m). Po polskiej stronie wszystkie wzniesienia powyżej 1000 metrów położone są w obrębie Grzbietu Wysokiego. Do ważniejszych kulminacji zaliczają się Stóg Izerski (1107m), Przednia Kopa (1114m), Izerskie Garby (1088m), Zwalisko (1047m), Wysoki Kamień (1058m). Góry Izerskie zbudowane są granitognejsów, gnejsów i łupków krystalicznych. Całe pasmo jest niezwykle bogate w złoża kruszców, a przede wszystkim kwarcu, choć aktualnie już w znacznym stopniu wyeksploatowane. Stąd właśnie pochodzi wiele okazów ametystów i kryształów górskich, które można oglądać w pobliskich muzeach mineralogicznych. W izerskich lasach dominuje obecnie świerk, a drzewa liściaste mają w nich niewielki udział. W granicach pasma znajdują się dwa rezerwaty przyrody: "Torfowisko Izerskie" oraz "Krokusy w Górzyńcu".

Szczegółowe trasy wycieczek znajdą Państwo na stronie http://www.goryizerskie.pl

Aquaparki w Karkonoszach

Aquaparki w Karkonoszach - Hotel Jan w Wojcieszycach Aquaparki w Karkonoszach Aquaparki w Karkonoszach - Spindleruv Mlyn

W ostatnich latach w Karkonoszach nastąpił bujny rozkwit parków wodnych. W samym Karpaczu znajdują się już dwa parki wodne, w tym mieszczący się w hotelu Sandra i w niedawno powstałym Hotelu Gołębiewski. Poza Karpaczem w miejscowości Wojcieszyce znajduje się kolejny aquapark, a tuż za granicą, w sąsiadujących czeskich miejscowościach Trutnov i Spindleruv Młyn mieszczą się kolejne. 

W większości z ww. kompleksów mogą Państwo skorzystać z jacuzzi, łaźni parowej, sauny, biczy wodnych, zjeżdżalni, a poza wodnymi atrakcjami z siłowni czy odnowy biologicznej.

Jeśli są Panstwo zainteresowani taką formą wypoczynku, na miejscu przedstawimy Państwu najciekawsze mozliwości i umówimy na zabiegi.

Szaleństwo na stokach

Karpacz jest przede wszystkim znany ze sportów zimowych. Tutaj można uprawiać narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe, snowboard, a także kibicować sportowym zmaganiom zawodników na torach saneczkowych: naturalnym i lodowym oraz na wyjątkowym obiekcie sportowym - skoczni narciarskiej "Orlinek" o punkcie konstrukcyjnym K-85, na której Adam Małysz ustanowił rekord, skokiem długości 94,5 m.

Mapka wyciągów i tras narcirskich w Karpaczu:

Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem http://www.karpacz.ig.pl/wyciagi.php

Oddalona natomiast o zaledwie 40 km Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem narciarskim w polskich Karkonoszach i jednym z największych w Sudetach. Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji prawie 15 km tras i 20 wyciągów narciarskich oraz linowych kolei krzesełkowych. Większość jest na stokach górującej nad miastem Szrenicy.

Ski Arena Szrenica oferuje ponad 12 km tras zjazdowych i stoków slalomowych. Od sezonu 2011/2012 są one poszerzone i w 100% dośnieżane na całej długości. Narciarze mają do dyspozycji 3 krzesełkowe koleje linowe i 4 orczyki o łącznej przepustowości ponad 10 tys. osób na godzinę. W 2010 roku do użytku oddano nową kolejkę linową „Karkonosz-Express”. Ta „sześcioosobowa kanapa” to najdłuższy tego typu wyciąg w Polsce. Narciarze na górę wjeżdżają w zaledwie osiem i pół minuty pokonując 2,4 km. Dolna stacja wyciągu powstała tuż obok istniejącej I sekcji wyciągu na Szrenicę. Górna stacja zlokalizowana jest nieopodal Świątecznego Kamienia, powyżej rozwidlenia nartostrad Lolobrygida i Śnieżynka. W ciągu godziny na górę wyjeżdża prawie 2 tysiące osób. 

Miłośników "biegówek" zapraszamy do Jakuszyc. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny. Od lat na terenie ośrodka rozgrywana jest znana wśród miłośników narciarstwa biegowego impreza sportowa - Bieg Piastów. Ośrodek Narciarstwa Biegowego "Jakuszyce" oferuje trasy biegowe o różnym stopniu trudności, o łącznej długości około 100 km.

Większość tras położona jest w Górach Izerskich na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba i częściowo Nadleśnictwa Świeradów Zdrój.
 
Trasy wyczynowe posiadające homologację światową FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej):
1. Trasa Unii Europejskiej - 7.500 m (CL, F) klasa D
2. Trasa Elektrowni Turów - 5.005 m A (Cl) klasa E
3. Trasa PKO Bank Polski - 5.090 m B (F) klasa E
4. Tras Marszałkowska - 1.000 m ( do 1.500m) klasa D
 
Trasy spacerowe
Narciarskie trasy spacerowo - turystyczne około 100 km
Wszystkie trasy tworzą pętle w kształcie listka koniczyny i łączą się ze sobą, dając możliwość łączenia tras przejazdu lub wyboru z dostosowaniem do własnych potrzeb.
- Najwyżej położony punkt na trasach - 1003 m n.p.m..
- Najniżej położony punkt na trasach - 752 m n.p.m..
W Ośrodku Narciarstwa Biegowego Jakuszyce znajduje się wypożyczalnia sprzętu biegowego.

Poza Karpaczem, Szklarską Porębą liczne stoki narciastwa zjadowego znajdą Państwo w czeskim Harrachovie, Spindlerovym Młynie, Małej i Wielkiej Upie, Ćernej Horze, Vrchlabi i Jańskich Łaźniach.